נק' התחלה
חאן בארות
נק' סיום
מצד מואה (צופר)
נושא השביל
רכיבה מדברית
אורך
35
דרגת קושי
בינוני
טיפוס מצטבר
410

 

 מחאן בארות למואה  - לאורכה של דרך הבשמים

 

קטע זה של שביל ישראל לאופניים  מתחקה אחר נתיב הנוודים והסוחרים שהובילו שיירות גמלים עמוסות תבלינים לפני אלפי שנים. זהו חלק קטן מתוואי 'דרך הבשמים' שהקצה האחד שלה נמצא אי שם בחצי האי ערב והקצה האחר בחופי הים התיכון.  

שיירות אלו הובילו מיני תבלינים ובשמים שהידועים בהם הם המור והלבונה. 'דרך הבשמים' הוכרזה כאתר מורשת עולמית בשנת 2005.

במהלך הרכיבה נעבור על פני מצדים קדומים, בין קירותיו הזקופים של קניון נחל נקרות ונעברו בין תאי שטח שונים.

 

הרכיבה מתחילה בחאן בארות. חאן מטופח שמתוחזק על ידי רשות הטבע והגנים ובו חניה בטוחה לכלי רכב, שירותי לינה, מזנון, שירותים ומקלחות.

נצא מהחאן צפונה, על דרך כורכר נוחה ונפנה לפי השילוט מזרחה אל רמת סהרונים.

חדי העין יוכלו להבחין בשני טורים של גלי אבנים, טור אחד מכל צד של השביל. אלו הם גלי קבורה מתקופת הברונזה התיכונה (2,200-2,000 לפנה"ס) שנוודי המדבר הותירו אחריהם.  מומלץ לעשות גיחה קצרה לחאן סהרונים שהוא הראשון מהחאנים לאורכה של הדרך.

אחרי מספר ק"מ נרד אל נחל ארדון שלאורכו נרכוב בשביל חולי ואדמדם. משמאלנו נשים לב למצוק נמוך ובו שכבות צבעוניות. ב'מצוקון' זה מצויה תופעה גיאולוגית בשם "דייקים" - סלע מחדר מגמתי שעולה דרך ובניצב לשכבות האופקיות. 

אחרי כ- 5 קילומטרים נתחבר אל נחל נקרות ובמורדו נרכוב מזרחה לאורך 9 קילומטרים נוספים. השביל יזגזג בין גדות הנחל כשמשני עברינו קירות אנכיים גבוהים. 
יש לשים לב ולעקוב אחרי חציות השביל ולא לפספס את המשך השביל על הגדה שממול. מעט אחרי המפגש עם נחל המישר נגיע לנקודה שבה נוכל להבחין במצד נקרות ובסמוך לו בגדה הדרומית, שביל לעבר בור נקרות. בור מים נבטי שמור ובחלקו משוחזר.

 

 IMG 20170407 075728  IMG 96871  IMG 8681  IMG 20170407 090826
חאן סהרונים נחל ארדון סינגל נקרות מצד נקרות


ממצד נקרות השביל ממשיך לרדת כ- 4 קילומטרים מזרחה, לאורכו של הנחל מעל לגדה הדרומית.  יש לשים לב שלא לפספס את  היציאה דרומה מנחל נקרות. נפנה מזרחה ונעזוב את נחל נקרות לכיוון הנחלים אבוס וצרורות. כאן הרכיבה תהיה על דרך הג'יפים נוחה עד תחתית המעלה אל הר קצרה. בנקודה זו נעזוב אל שביל בכיוון צפון, אל חניון הלילה שמתחת להר משא. בחניון הלילה נמצא את השילוט המורה לפנות מזרחה, לכיוון הר קצרה ומצד קצרה. השביל המפותל מסייע להתגבר על הפרש הגבהים הגדול בצורה מיטבית וכך נמצא עצמינו במהירה במצד העתיק.

במצד הקטן מצוי מבנה מרובע קטן, שריד מגדל תצפית ותחנת דרכים קטנה. הוא ממוקם בנקודה הגבוהה של אחת השלוחות המזרחיות של רמת עומר ומספק תצפית מרהיבה לכל הכיוונים. זהו מיקום מצוין למנוחה קצרה והתארגנות לקראת הירידה אל נחל קצרה.

מהמצד תוביל אותנו ירידה  מאתגרת, תלולה ומדורדרת אל נחל קצרה. קטעי סינגל לאורך המורד נבנו בתשומת לב רבה ונועדו לשפר את בטיחות הרכיבה בקטע זה אנא רכבו בזהירות ואם יש ספק, מומלץ להוביל את האופנים רגלית לאורך שני קטעים קצרצרים.

עם נחל קצרה נרכב בתוואי מעט "דשדשי" עד לחיבור עם נחל עומר. כאן יש לחפש את השילוט ולא לדהור קדימה. זהו המקום בו עוזב השביל שלנו את הנחל ועולה מעט צפונה, לאורך אפיק נחל קטן עד למעלה קצרה. מקצה המעלה מחכה לנו  גלישה חווייתית על רמה מישורית, מרוצפת בחמאדה, עד גבעות מואה ומצד מואה (מויאת עוואד). חאן ותחנת דרכים חשובה.

החלק האחרון של מקטע זה הוסדר בעזרת מתנדבים באירוע לזכרו של עמית יאורי ז"ל, שנפל במבצע צוק איתן. באירוע השתתפו רוכבי אופניים, אנשי רשות הטבע והגנים, המועצה האזורית ערבה תיכונה, חיילי ההנדסה הקרבית חבריו ובני משפחתו של עמית יאורי.

אל המצד נגישות טובה לרכבים פרטיים (רכים) ומכאן אפשר להמשיך למקטע הבא או להמשיך מזרחה אל חניון הלילה, החאנים המפנקים שמסביב למושב צופר וכביש הערבה.

 
 

 

 

נקודת ההתחלה: חאן בארות הנמצא בתוך מכתש רמון. לכניסה לאתר החאן ליחצו כאן

למגיעים ברכב פרטי מצפון: יש לנסוע על כביש 40 מבאר שבע או עוקף באר שבע עד למצפה רמון. משם ממשיכים על כביש 40 לכיוון אילת, לתוך המכתש, עד השילוט שמאלה לחאן בארות בדרך עפר

למגיעים ברכב פרטי מדרום: מאילת יש לנסוע על כביש 90 עד למפגש עם כביש 40 ואז לפנות שמאלה ולהמשיך עם כביש 40 למכתש רמון ושם לפנות ימינה על פי השילוט לחאן בארות. 

הגעה באוטובוס: קו 392 ממצפה רמון , ירידה בכביש הראשי בפניה לחאן ותיאום איסוף מול החאן. ללוח הזמנים של תחבורה ציבורית אנו ממליצים להכנס ללינק הבא בלחיצה כאן

* הרשימה הנ"ל מהווה סקירה של נותני השירותים שנרשמו באתר וזמינים למקטע. למערכת שביל ישראל באופניים אין אחריות על טיב השירות, מחירו ואחריות כלשהי. אין לנו עדיפות לנותן שרות זה או אחר. במידה ונתקלתם בבעיות או המלצות נשמח לשמוע מכם.

להגעה לעמוד נותני השירותים המלא
שם כתובת כתובת האתר אזור גאוגרפי קטגוריה
פארן אופאן מושב פארן דרום ליווי ולוגיסטיקה, מדריכי רכיבה
חאן מואה ליד צופר דרום אירוח ולינה
שבילים במדבר וראס השיטה מושב חצבה דרום אירוח ולינה, מדריכי רכיבה
עידן ויצמן הר עמשא דרום ליווי ולוגיסטיקה
בלוך אתי ואיזי עין יהב דרום אירוח ולינה

שותפים לשביל