נק' התחלה
כביש הגישה לשחרות
נק' סיום
האגם בפארק תמנע
נושא השביל
רכיבה מדברית
אורך
49
דרגת קושי
קשה
טיפוס מצטבר
620

שחרות - תמנע

 

מקטע שחרות – תמנע הוא המקטע הארוך והנידח במקטעי השביל. זהו תוואי מאתגר שמגדיר היטב את מושג הרכיבה המדברית. לאורך התוואי נפרסים נופים מדבריים מהמיוחדים בארץ ואולי אף בעולם. נרכוב לצד סלעי גיר, קירטון וצור מקומטים, דרך עורקי גבס מיוחדים, ואבן חול.

השביל מתחיל מ"קע" (מישור לס) אותו חוצה  הדרך שמובילה אל הישוב שחרות. מבואה מעוצבת תקבל את פנינו וממנה נרכוב בכיוון כללי דרום מערב.  נרכוב לכיוון דרום מערב ונעלה אל רמה. לאורך הרמה נרכב ונגיע אל ראש נחל זוגן. לפני שנמשיך עם השביל מערבה, כדאי לפנות שמאלה (מזרחה) ולרכוב כ- 100 מטרים אל תצפית יפה לכיוון הערבה. נחזור מהתצפית ונמשיך עם השביל מערבה, במורד הנחל,עד לגדר בסיס עובדה. לאורך גדר הבסיס נרכוב דרומה, חלק מהדרך על תוואי נחל שרביט, לכיוון נחל מילחן. בנחל נפנה שמאלה (מזרחה). כעבור כ- 2 ק"מ נחלוף על פני באר מילחן. באר עגולה ומבוטנת ששימשה  את הבדואים בני שבט האחיוואת (האחים) שישבו בכונתילה. מאז אין לבאר שימוש ומימיה אינם ראויים לשתיה.

משם נמשיך במעלה נחל מתק שידוע בקירותיו המרושתים בעורקי גבס מרשימים ושכבות סלע צבעוניות. הרכיבה נוחה במעלה הנחל ומסקרנת במיוחד – חלקה על מצע קשה של גבס מנצנץ. נמשיך ונפגוש את כביש השירות שמוביל אל פסגת הר ברך כמה עשרות מטרים . נפנה בו שמאלה וונרכוב עד שנפגוש את המשך השביל. נפנה ימינה, אל המשך הדרך דרומה. הסינגל עובר על מדרונות המערביים  של ההר בעליה מתונה שמסתיימת בדרגש סלע, ממנו – מורד מהיר שחוצה את נחל ברך. שימו לב!  הירידה לא הוכשרה לרכיבה והיא מיועדת להליכה לצד האופניים.

לא לפספס! במפגש עם נחל בטם מומלץ להשקיע מעט ולפנות מזרח בדרך הג'יפים אל עבר נקודת תצפית מרהיבה שממנה נפרס נופו של בקעת תמנע.

מהתצפית נחזור אל הנקודה בה פנינו ונמשיך דרומה (שמאלה). מערכת סיגלים זורמת תביא אותנו אל מעלה סיירים שבו נגלוש לאורך מצוקיו של נחל עתק. מרבית הדרך היא דרך ג'יפים ובקטעים קצרים סינגלים יעודיים. יש לרכוב במשנה זהירות במקטעי השביל בשל המצע הלא יציב שלו.

כ- 3 ק"מ מנקודת המפגש נגיע למרפסת תצפית שמעל גבי עתק. עצירת חובה!!

המשך בדרך במורד תסתיים במפגש עם נחל רחם. כאן יחכה לנו שביל ארוך בדרך חצצית אל כיוון פארק תמנע. בפארק מצויים שירותי לינה והסעדה ולאלו שזמנם בידם - מערכת שבילים מעניינת, שעוברת בין פינות החמד של הפארק,  תעסיק אתכם למחרת.

נקודת ההתחלה: כביש הגישה ליישוב שחרות

למגיעים ברכב פרטי מצפון: מבאר שבע יש לנסוע על כביש 40 עד לצומת שיזפון. משם יש לפנות דרומה לכביש 12 ולאחר מספר קילומטרים לפנות שמאלה לכביש שיקח אותנו ליישוב שחרות

למגיעים ברכב פרטי מדרום: מאילת יש לנסוע על כביש 90 עד לפנייה לכביש 40. יש לטפס עם הכביש עד לצומת שיזפון ולפנות שמאלה לכביש 12. לאחר מספר קילומטרים מצד שמאל תהיה פנייה לכביש ליישוב שחרות

הגעה באוטובוס: אין אפשרות 

* הרשימה הנ"ל מהווה סקירה של נותני השירותים שנרשמו באתר וזמינים למקטע. למערכת שביל ישראל באופניים אין אחריות על טיב השירות, מחירו ואחריות כלשהי. אין לנו עדיפות לנותן שרות זה או אחר. במידה ונתקלתם בבעיות או המלצות נשמח לשמוע מכם.

להגעה לעמוד נותני השירותים המלא
שם כתובת כתובת האתר אזור גאוגרפי קטגוריה
פארן אופאן מושב פארן דרום ליווי ולוגיסטיקה, מדריכי רכיבה
חניון נוודים שחרות דרום ליווי ולוגיסטיקה, אירוח ולינה
פארק תמנע פארק תמנע דרום ליווי ולוגיסטיקה, אירוח ולינה
אליפז - חופש וחוויה בערבה קיבוץ אליפז דרום ליווי ולוגיסטיקה, אירוח ולינה, מדריכי רכיבה
תמר במדבר-אירוח פרטי בערבה מושב באר אורה דרום ליווי ולוגיסטיקה, אירוח ולינה
חניון הנוודים שחרות דרום ליווי ולוגיסטיקה, אירוח ולינה
סמר בייק הוטל קיבוץ סמר דרום אירוח ולינה
סמר בייק קיבוץ סמר דרום ליווי ולוגיסטיקה

שותפים לשביל