חוית הרכיבה לאורך שביל ישראל באופניים היא חויה מעצימה. בשעות היום נהנה מרכיבה בנופי בראשית ובשעות הלילה, מישיבה רגועה מול גיצי המדורה ומתחת לשמיכת הכוכבים. אם אתם בין אלה שיעדיפו את הלילה שלכם תחת כיפת השמים ועדיין לא לגמרי בטוחים איך עושים את זה, ניסינו לרכז במאמר זה כמה כללי אצבע כדי שהלינה בשטח תהיה בטוחה ונעימה. 

חוית הרכיבה לאורך שביל ישראל באופניים היא ללא ספק חויה מעצימה. חלק חשוב מכך נובע מהעובדה שהרכיבה נמשכת על פני מספר ימים וכוללת לינה חוויתית. בין אם מדובר בצימר מפונפן, חאן מפנק או אוהל אישי בשטח, ללינה במשך הטיול חלק גדול מהחוויה כולה.  

לראות את הכוכבים מעליך, לשמוע את פצפוצי העץ במדורה ולהרגיש את חום האש בלחיים, זו חויה מיוחדת במינה. היא "מתבלת" את המסע ומוסיפה לו נופך מיוחד.כדי שהחויה תהיה חיובית ותשאיר זכרון נעים, ליקטנו מספר כללי אצבע שיסייעו לכם להבטיח  שלינה בשטח תהיה נוחה ובטוחה.

איפה לישון ?

בתכנון הרכיבה, קבעו את מיקום חנית הלילה מראש.

אתם מכירים את עצמכם היטב ולכן תוכלו להעריך את קצב ההתקדמות. בצעו הערכה שמרנית שלוקחת בחשבון "זמן תקלות", טעויות ניווט, התעכבות בנקודות עניין וכו'.
תכננו כך שתגיעו לחניית הלילה לפחות שעה לפני רדת החשיכה על מנת שתוכלו להכיר את המקום וסביבתו.

בחרו בחניון הלילה המתאים להתמקם בו. זכרו כי בתחום שמורות טבע הלינה מותרת אך ורק בחניוני לילה מוגדרים ומסומנים.

למה?

מכמה סיבות:
א) מיקום החניון לוקח בחשבון הפרעה מינימלית לבעלי החיים ששעות הלילה הן שעות הפעילות שלהן. במדבר אלו שעות פעילות חביבות על בעלי חיים רבים והפרעה להם היא הדבר האחרון שנרצה כמטיילים חובבי טבע.
ב) לרוב החניונים דרכי גישה מוכרות. אם תזדקקו לחילוץ, סיוע או התפנות מהירה זה בדיוק מה שתצטרכו.
ג) החניונים מוכרים לפקחים והם מבקרים בהם לעיתים. בעת לילות גשומים הם לעיתים יוזמים ביקורים בחניונים בכדי לוודא שכולם בריאים ושלמים. מנסיון אישי - זה נותן תחושת בטחון ללנים בחניון.
ד) הסיבה האחרונה ואולי גם הראשונה - כי זה החוק ואנחנו לא רוצים להיות מפירי חוק. הלינה בשמורת טבע מותרת אך ורק בחניוני לילה והתנועה בתחומי השמורה מוגבלת עד שעה לפני החשיכה.

כדי ללמוד על מיקום החניונים שסמוכים לשביל ולהתרשם מהם מעט יותר, תוכלו להשתמש במפת המקטע.

 לילה

מפת מקטע ופרטי חניוני הלילה הרלוונטים

לינה בשטח כרוכה בהפרה של איזונים עדינים בסביבה. אתם עלולים להפחיד ולהדיר בעלי חיים ממקור מחייתם, לדרוס צמחיה ולשבש את אורחות חיי הלילה בשמורה.

Location, location location...

במתחם החניון, מומלץ לחפש את המיקום שמתחשב בתנאי הסביבה הבאים:
● לא בצל מצוק או קיר נחל. יש חשש להתמוטטות פתאומית או נפילת דרדרת.
● מקום מוגן מרוח. על פי רוב, ברוב חלקי הארץ, עד הערב כיוון הרוחות הן מערביות עד צפון מערביות ומהערב עד הבוקר כיוונן הכללי הוא מהגזרה המזרחית.
● לא בתוך אפיק נחל בכל עת שיש חשש משטפונות (בחורף ובעונות המעבר).

חניוני הלילה שהוגדרו על ידי רשות הטבע והגנים מתחשבים בגורמים אלו ובנוסף מציעים 'סהרונים' - קשתות אבן להגנה מפני הרוח ובתחומן מצע חצץ נוח ורך. 

חניון לילה ברק
חניון לילה עם סהרוני רוח בנחל ברק חניון לילה בנחל רחם

 

ועוד פעם… Location!

עכשיו הגיע הזמן להסתכל על הסביבה המיידית.

● וודאו כי האוהל/ שק השינה אינו דורס חורים ומחילות בקרקע – לטובתכם ולטובת הדיירים המקומיים.
● בחרו מיקום שאינו קרוב לערימות ענפים/ עלים/ אבנים. אלו יכולים להיות אכסניות נהדרות לשכנים שלא בטוח שתרצו לפגוש בלילה. אל תפגעו בסביבה זו. פשוט חפשו מקום אחר.
● לשיפור איכות השינה, בחרו מקום מפולס וסקלו אבנים בולטות בשטח שעליו תתמקמו.
● מקמו את פתח האוהל לכיוון מערב, אם לא תרצו לקום מוקדם ולהיפך, לכיוון מזרח אם תבקשו יקיצה מוקדמת.

הכניסה למשכן החדש

אחרי הקמת האוהל/ שק שינה, כדאי לזכור כמה טיפים לגבי השינה.

● אם החלטתם לישון "נטורל" - ללא אוהל, תחשבו שוב. כדאי מאוד להתמרח בתרסיס דוחה יתושים ולבוש ארוך מלא. במדבר יש את אותו זבוב שעקיצתו תעניק לכם איפור 'פרמננט' וכואב (שושנת יריחו).
● לפני הקמת האוהל או לפני הכניסה לשק השינה, פתחו אותו ונערו היטב. פרסו את הנ"ל על הקרקע ומששו אותו מבחוץ (ובעדינות) לאיתור שוכני מעמקים. חרקים וזוחלים יכולים למצוא מסתור נוח וחם בשק שינה או אוהל מגולגל, שעה שהיו מונחים היכן שהוא במהלך המסע.
● יש לוודא כי האוהל או שק השינה תמיד סגורים ורכוסים.
● כניסה לאוהל – ראש קדימה. כדי לראות לאן נכנסים וכדי לנער רגליים בחוץ.

לקראת שינה...

● מומלץ לכסות את פתחי הנעליים על ידי הגרבים (פשוט להלביש את הגרב על הנעל).
● בתוך האוהל, מומלץ למקם החפצים צמוד לדופן הנגדית לפתח הכניסה.
● הניחו מכשירים חיוניים כמו פנס, נייר טואלט, נעליים במקום נגיש אך לא בדופן הכניסה לאוהל.
● אם קינחתם בארוחה טובה, וודאו כי לא השארתם שאריות מזון ואשפה גלויה מחוץ לאוהל. ולא. שקיות אשפה קשורות על הקרקע לא יעמדו בין חיות הלילה לבין מה שבתוכן. בבוקר תגלו את תכולתם פזורה על עשרות מטרים בשטח. תחשבו על פתרון.

עוד משהו שכדאי לדעת ?

- אם ידוע לכם היכן תתמקמו ללילה, שתפו משפחה וחברים. מה שבטוח. אם שיניתם תכנית - על אחת כמה וכמה.

- שהית לילה כרוכה בכמות נוספת של מים. קחו בחשבון בחישוב כמויות המים לטיול.

- התעוררתם? צחצחתם שינים? אכלתם ארוחת בוקר? אספו אשפה בסביבתכם ופנו איתכם מהשטח. אין מי שיעשה זאת עבורכם. מה שסחבתם לשטח - תוציאו מהשטח.

- אם אתם כבר בשטח, בלילה, מה יותר יפה מלהביט בכוכבים וגם...להבין מה רואים? הנה קישור לאתר מצוין שעוסק בכל הקשור לגרמי השמים. 

 

בילוי נעים,

נועם