חוית הרכיבה לאורך שביל ישראל באופניים היא חויה מעצימה. בעוד שבשעות האור תהנו מרכיבה מיוחדת בנופי בראשית, הרי שבשעות החשיכה תוכלו לחוות את השהיה בשטח. חלק מהחויה היא הלינה לאורך המסע. לאורך המסלול מגוון אפשרויות לינה, כך שלא משנה אם אתם אנשי צימרים, חאנים או אוהלים בשטח,  תוכלו למצוא את המועדף עליכם. 

חשוב להזכיר. המסלול הקיים עובר ברובו בתחום שטחי שמורות טבע. לכן, הלינה במקומות שאינם מוסדרים ומוכרזים -  אסורה בהחלט. כמו כן, תנועה בדרכי השטח בשעות החשיכה אסורה ומפריעה לשגרת חיי הלילה של בעלי החיים שמחכים כל היום לשעות קרירות אלה. אנא התחשבו ואל תחרגו מהכללים.

הלינה בשטח מתבלת את המסע ומוסיפה לו נופך מיוחד נוסף. על מנת שהחויה תהיה חיובית ותשאיר זכרון נעים, כדאי לתת תשומת לב לכמה פרטים חשובים שיבטיחו שהיה נוחה ובטוחה. נציע כאן כמה "כללי" לינה בשטח - ממציאת המקום הנכון ועד ההתארגנות ללינה עצמה. 

איפה לישון ?

את מיקום חנית הלילה יש לקבוע מראש. אתם מכירים את עצמכם היטב ולכן העריכו את קצב ההתקדמות בצורה שמרנית. קחו בחשבון "זמן תקלות", טעויות ניווט, עיכוב בנקודות עניין.תכננו כך שתגיעו לחניית הלילה לפחות שעה לפני רדת החשיכה על מנת שתוכלו להכיר את המקום וסביבתו.

הקפידו להתמקם אך ורק בחניוני לילה מוגדרים ומסומנים. אלו המקומות בטוחים יחסית וידועים לפקחים ולאנשי השטח. אל החניונים דרכי גישה מסודרות ולכן קל יהיה להגיע אליכם בשעת הצורך.כדי ללמוד על מיקום החניונים שסמוכים לשביל ולהתרשם מהם מעט יותר, תוכלו להשתמש במפת המקטע.


מפת מקטע ופרטי חניוני הלילה הרלוונטים


בנוסף, אל תשכחו - לינה בשטח עלולה להפר איזונים עדינים באקולוגיה המדברית. אתם עלולים להפחיד ולהדיר בעלי חיים ממקור מחייתם, לדרוס צמחיה שמורה ולשבש את שגרת חיי הלילה. מעבר לכך, אתם עוברים על החוק ולכן תהיו צפויים לקנס, אם יגיע פקח (והוא יגיע…)

Location, location location...

במתחם החניון, מומלץ לחפש את המיקום שמתחשב בתנאי הסביבה הבאים:
● לא בצל מצוק או קיר נחל. יש חשש להתמוטטות פתאומית או נפילת דרדרת.
● מקום מוגן מרוח. על פי רוב, ברוב חלקי הארץ, עד הערב כיוון הרוחות הן מערביות עד צפון מערביות ומהערב עד הבוקר כיוונן הכללי הוא מהגזרה המזרחית.
● לא בתוך אפיק נחל בכל עת שיש חשש משטפונות (בחורף ובעונות המעבר).

חניוני הלילה שהוגדרו על ידי רשות הטבע והגנים מתחשבים בגורמים אלו ובנוסף מציעים 'סהרונים' - קשתות אבן להגנה מפני הרוח ובתחומן מצע חצץ נוח ורך. 

חניון לילה ברק
חניון לילה עם סהרוני רוח בנחל ברק חניון לילה בנחל רחם

 

ועוד פעם… Location!

עכשיו הגיע הזמן להסתכל על הסביב המיידית שלנו:
● וודאו כי האוהל/ שק השינה אינו דורס חורים ומחילות בקרקע – לטובתכם ולטובת הדיירים המקומיים.
● בחרו מיקום שאינו קרוב לערימות ענפים/ עלים/ אבנים. אלו יכולים להיות אכסניות נהדרות לשכנים שלא בטוח שתרצו לפגוש בלילה. אל תפגעו בסביבה זו. פשוט חפשו מקום אחר.
● לשיפור איכות השינה, בחרו מקום מפולס וסקלו אבנים בולטות בשטח שעליו תתמקמו.
● מקמו את פתח האוהל לכיוון מערב, אם לא תרצו לקום מוקדם ולהיפך, לכיוון מזרח אם תבקשו יקיצה מוקדמת.

הכניסה למשכן החדש

אחרי הקמת האוהל/ שק שינה, כדאי לזכור כמה טיפים לגבי השינה:
● אם החלטתם לישון "נטורל" - ללא אוהל, תחשבו שוב. כדאי מאוד להתמרח בתרסיס דוחה יתושים ולבוש ארוך מלא. במדבר יש את אותו זבוב שעקיצתו תעניק לכם איפור 'פרמננט' וכואב (שושנת יריחו).
● לפני הקמת האוהל או לפני הכניסה לשק השינה, פתחו אותו ונערו היטב. פרסו את הנ"ל על הקרקע ומששו אותו מבחוץ (ובעדינות) לאיתור שוכני מעמקים. חרקים וזוחלים יכולים למצוא מסתור נוח וחם בשק שינה או אוהל מגולגל, שעה שהיו מונחים   היכן שהוא במהלך המסע.
● יש לוודא כי האוהל או שק השינה תמיד סגורים ורכוסים.
● כניסה לאוהל – ראש קדימה. כדי לראות לאן נכנסים וכדי לנער רגליים בחוץ.

לקראת שינה...

● מומלץ לכסות את פתחי הנעליים על ידי הגרבים (פשוט להלביש את הגרב על הנעל).
● בתוך האוהל, מומלץ למקם החפצים צמוד לדופן הנגדית לפתח הכניסה.
● הניחו מכשירים חיוניים כמו פנס, נייר טואלט, נעליים במקום נגיש אך לא בדופן הכניסה לאוהל.
● אם קינחתם בארוחה טובה, וודאו כי לא השארתם שאריות מזון ואשפה גלויה מחוץ לאוהל. ולא. שקיות אשפה קשורות על הקרקע לא יעמדו בין חיות הלילה לבין מה שבתוכן. בבוקר תגלו את תכולתם פזורה על עשרות מטרים בשטח. תחשבו על פתרון.

עוד משהו שכדאי לדעת ?

- אם ידוע לכם היכן תתמקמו ללילה, שתפו משפחה וחברים. מה שבטוח. אם שיניתם תכנית - על אחת כמה וכמה.

- שהית לילה כרוכה בכמות נוספת של מים. קחו בחשבון בחישוב כמויות המים לטיול.

- התעוררתם? צחצחתם שינים? אכלתם ארוחת בוקר? אספו אשפה בסביבתכם ופנו איתכם מהשטח. אין מי שיעשה זאת עבורכם. מה שסחבתם לשטח - תוציאו מהשטח.

- אם אתם כבר בשטח, בלילה, מה יותר יפה מלהביט בכוכבים וגם...להבין מה רואים? הנה קישור לאתר מצוין שעוסק בכל הקשור לגרמי השמים.