נק' התחלה
מדרשת שדה בוקר
נק' סיום
מצפה רמון
נושא השביל
רכיבה מדברית
אורך
52
דרגת קושי
בינוני
טיפוס מצטבר
820

מדרשת שדה בוקר - מצפה רמון

אחד המקטעים המעניינים לאורך שביל ישראל לאופניים. אורכו (כ- 53 ק"מ), הטיפוס המצטבר (כ- 820 מ'). התוואי שמתפתל בין עשרות ואדיות, ערוצים קטנים, מעברי רכסים ,הרבה תצפיות נוף מעניינות, שרידים ארכיאולוגים מרהיבים ובהם מפעלי חקלאות נבטית, בורות מים והעיר הנבטית עבדת שלמרגלותיה חולף השביל.

מגוון התרבויות דרכו עובר השביל, מחבר את כולן למסע מסקרן. השביל עושה דרכו בין שטחי חקלאות נבטית נרחבים, חוות חקלאיות לאורך דרך היין שמשלבות חקלאות ותיירות, מאהלי בדואים מסבירי פנים, ושני ישובים מהמיוחדים בארץ - מצפה רמון ומדרשת שדה בוקר. נקודות צל ומנוחה פזורים בלימנים ( חורשות קטנות ) שהשביל עובר דרכם מתחת לעצי השיטה הפזורים או בכפלי הקרקע.

אודות מקטע השביל:

השביל מתחיל מצומת הכניסה למדרשת שדה בוקר. מדרשת שדה בוקר היא יישוב קהילתי-סביבתי ובו מרכז ללימודי סביבה ומדבר ומהווה מוקד לתיירות מדברית.

ישנם כמה אפשרויות להחנות את הרכב האחת בצומת הכניסה ליד שלט המבואה של המקטע ,ניתן לחנות בכניסה לקבר בן גוריון והגן הלאומי ונקודה נוספת היא בתוך המדרשה, בחניה הגדולה שממול המרכז המסחרי, בו ניתן להצטייד לקראת הרכיבה ולסיים בו בארוחה נחמדה .

השביל מתחיל בסינגל ארוך ומפותל במגמת ירידה עד אחרי המפגש עם הירידה לבור חווארים. מנקודת המפגש עם השביל המסומן אל בור חווארים השביל הופך את מגמתו ומתחיל לטפס ולאסוף גובה.
השביל עובר כל גבי דרך עפר המטפסת אל קו הרכס, שם הופכת שוב לסינגל. תצפית יפיפיה ומחכה בשיא הגובה, ממנה נשקף נוף רחב אל בקעת צין והרמה המישורית שעליה מונחים המדרשה והקיבוץ.

מנקודת התצפית גלישה מהירה לכיוון דרום מזרח. מימין חאן שיירות וחאן חווארים.
לאחר שחאן שיירות יעלם מאחורינו נמשיך על סינגל שעובר בנוף בתולי תוך שהוא מתפתל בין קפלי הקרקע והערוצים הקטנים ומגלה לנו קטע נסתר מנחל צין הפחות מוכר. הרוכבים בתשומת לב יגלו כתובות סלע מדהימות חרוטות על סלע חום זהבהב בגדת נחל צין.
עוד לחיצה קלה על הדוושות ונגיע אל הגן הלאומי עבדת.

מעבדת ממשיך השביל על שביל רחב שעובר בחלקות חקלאות נבטית משוחזרת. השביל הרחב הופך לסינגל שמטפס במתינות אל אוכף טופוגרפי שממנו נשקף נוף חקלאות נבטית מקורית עתיקה . מהתצפית גולש השביל אל הבקעה המעובדת וחוצה חלקות חקלאיות שמפולסות באמצעות טרסות קדומות.
מכאן מתחילה מגמת טיפוס ברורה בנופי ואדיות וגבעות. לאורך הדרך מחכות שתי מעלות משמעותיים, אם כי השביל שהוסדר מאפשר טיפוס לא קשה במיוחד. האחת, המעלה אל רמת נפחא והשניה אחרי החצייה של נחל צין.
בהמשך גולש השביל אל מישור הרוחות. נחלוף על פני 'בור הקצינים' ובית הספר לקצינים 'בה"ד 1'.
בכניסה לבסיס, בפינת מפגש המשפחות מצויה ברזיה בו ניתן למלא מים ולנוח מעט בצל.
מהבסיס ממשיך הטיפוס על שיפולי הגבעות המערביות לעיירה מצפה רמון. פה ושם נפגוש חוות בודדים, מאהל בדואים או אטרקציה תיירותית.
הטיפוס המתון והנוף המדברי הפתוח על רקע העיר מצפה רמון יתחלפו באחת לנוף עוצר נשימה משפת מצוק מכתש רמון.
נופו של המכתש הגדול במכתשי הארץ שמשולב ברוח קלילה של שעת אחר צהרים לא ישאירו אף רוכב אדיש. מכאן, לאורך טיילת מדהימה נרכב צפונה. נפגוש יעלים ונגיע אל המרכז של העיירה ואל סיומו של מקטע קסום.

הידעת?

כ- 15 ק"מ, רובם בקטע ממדרשת שדה בוקר ועד המפגש עם נחל צין בסמוך לכלא נפחא, הוכשרו על ידי עשרות מתנדבי השביל.

מה לא כדאי לפספס בדרך ?

מדרשת שדה בוקר: טיילת מדהימה על מצוק המשקיף לנחל צין. קצה האחד בחנית המבקרים של קבר בן גוריון וקצה השני בבית ספר שדה.
מרכזון מסחרי קטן מציע מגוון חנויות אוכל ומכולת להצטיידות

בור חווארים

גן הלאומי עין עבדת: מומלץ להיכנס לתצפית על הקניון והמפל המרשימים, השביל עובר ליד כביש הגישה לאתר ומשם זה 5ד רכיבה עד למפל
עבדת אחת מחמשת הערים הנבטיות בישראל. אשר הוכרזה כ"אתר מורשת עולמית". הטיפוס לעיר קשה אבל מתגמל

בור קצינים : בור מים נבטי פתוח שנועד לאיסוף מי נגר עילי לצורך שתיה והשקיה בתנאי המדבר הקשים

חוות האלפקות

מצפה הכוכבים

מצפה רמון: מציעה מרכז מסחרי פעיל, אזור אמנים ומסעדות (באזור התעשיה), מרכז מבקרים מענין ומושקע וטיילת לאורך מצוק המכתש בו אפשר לפגוש מקרוב יעלים.

נקודת ההתחלה: בצומת הכניסה למדרשת שדה בוקר
למגיעים ברכב פרטי מצפון:
יש לנסוע על כביש 40 מבאר שבע או עוקף באר שבע לשדה בוקר
למגיעים ברכב פרטי מדרום:
מאילת יש לנסוע על כביש 90 עד למפגש עם כביש 40 ואז לפנות שמאלה ולהמשיך עם כביש 40 למצפה רמון ומשם להמשיך עם הכביש עד למדרשת שדה בוקר
הגעה באוטובוס: 
הרבה קווים מבאר שבע דרומה או מהמרכז לאילת ומצפה רמון עוצרים שצומת שדה בוקר לאתרים שימושים בלחיצה כאן

 

* הרשימה הנ"ל מהווה סקירה של נותני השירותים שנרשמו באתר וזמינים למקטע. למערכת שביל ישראל באופניים אין אחריות על טיב השירות, מחירו ואחריות כלשהי. אין לנו עדיפות לנותן שרות זה או אחר. במידה ונתקלתם בבעיות או המלצות נשמח לשמוע מכם.

להגעה לעמוד נותני השירותים המלא

שותפים לשביל