נק' התחלה
מצפה רמון
נק' סיום
חאן בארות
נושא השביל
רכיבה מדברית
אורך
37
דרגת קושי
קשה
טיפוס מצטבר
270

מצפה רמון - בארות

מכתש רמון הוא הגדול מבין 4 המכתשים שקיימים בארץ (שלושת הנוספים הם המכתש הקטן, הגדול והר עריף). מכתשים אלו הן חלק מתופעה ייחודית משום הדרך שבה נוצרו. במקטע זה נוכל לחוות את הטופוגרפיה של המכתש ובעת שנרכב על המצוק ונרד אל קרקעיתו נוכל לחזות במגוון תופעות גיאולוגיות מיוחדות.  

המסלול, שאורכו כ- 40 ק"מ, מתחיל בגן הפסלים שמצוי בפינה הצפונית של העיירה מצפה רמון. משם נמשך השביל קרוב לשפת המצוק, חולף באפיקי נחלים וגולש אל המכתש דרך מעלה נוח.

מעט אחרי שנעבור את שלט המבואה יתעקל השביל וכיוונו ישתנה לכיוון כללי צפון. מיד נכנס למתחם גן הפסלים ובו פיסול סביבתי מעניין. מקצה גן הפסלים מספר נקודות תצפית מרהיבות אל המכתש. 

מגן הפסלים נמשיך את דרכנו על הסינגל הנוח שנבנה על ידי מתנדבים. לאחר כ-3 קילומטר, מתרחק  השביל משפת המכתש ונכנס לנחל חווה. קטע זה ידוע גם כ"סינגל נחל חווה".

הסינגל מתפתל בין גדות האפיק ומי שירכב בו בחורף ובאביב, יתבשם בריחות משכרים של השיחים המלבלבים. עם ההתקדמות באפיק נוכל לשים לב שהוא מתעמק ומתרחב עד שהופך לנחל רחב ידיים. בנקודה זו  נוטש השביל את אפיק נחל חווה ומטפס מזרחה, בחזרה אל שביל הג'יפים שמסומן שחור, על שפת המכתש.

על שביל הג'יפים נרכב כ- 12 ק"מ עד מצד מחמל. זהו מצד שהיה חלק ממערך מצדים נבטים, מהמאה ה- 1 לספירה, שנועדו לאפשר שליטה ובטחון לשיירות הסחורה שעברו לאורך דרך הבשמים. זוהי דרך שקצהה האחד אי שם בעומאן הרחוקה והשני בחוף הים התיכון, באזור רצועת עזה. הנתיב הוכר בשנת 2005 כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו. 

השביל אינו עולה אל המצד אך מומלץ לעלות אליו ולהנות תצפית הנוף.

20150313 084846   20150313 093330  IMG 2153 1026 Custom  IMG 3109 1151 Large
מצוק המכתש פריחה ובשמים בנחל חווה יעלים ורוכבים גן הפסלים

מצומת המצד ממשיך השביל תוך שהוא משלב דרכי ג'יפים וסינגלים עד לראש מעלה נח שבניגוד לשמו, כלל אינו נוח. מומלץ לרדת את החלק הראשון (שביל דאבל) רגלית ובזהירות רבה. לאחר כ- 300 מטר במורד המעלה נעזוב את השביל אל סינגל "סינגל מחמל" שיוביל אל קרקעית המכתש.

השביל מתעקל דרומה וממשיך בחלקו האחרון בצמוד לדרך הבשמים, עד לסיומו בחאן בארות.

חאן בארות מופעל ומתוחזק על ידי רשות הטבע והגנים ובו מתחם אוהלים לינה עצמית, אוהל אירוח גדול, מזנון, מקלחות ושירותים. החניון נגיש לכלי רכב פרטים (רכים) מכביש 40 שחוצה את המכתש.

 

נקודת ההתחלה: בקצה חניית העפר שממזרח לחורשה בכניסה למצפה רמון 

למגיעים ברכב פרטי מצפון: יש לנסוע על כביש 40 מבאר שבע או עוקף באר שבע עד למצפה רמון. החורשה ובה נקודת ההתחלה נמצאת ממש בצומת המרכזית של היישוב מצפה רמון בסמוך לתחנת הדלק

למגיעים ברכב פרטי מדרום: מאילת יש לנסוע על כביש 90 עד למפגש עם כביש 40 ואז לפנות שמאלה ולהמשיך עם כביש 40 עד למצפה רמון. החורשה ונקודת ההתחלה יהיו לימינכם ממש בכניסה ליישוב לאחר היציאה ממכתש רמון.  

הגעה באוטובוס: קו 60 או 64 מתחנה מרכזית באר שבע (ניתן לאכסן אופניים בתא האיכסון באוטובוס). ללוח הזמנים של תחבורה ציבורית אנו ממליצים להכנס ללינק הבא בלחיצה כאן

 

* הרשימה הנ"ל מהווה סקירה של נותני השירותים שנרשמו באתר וזמינים למקטע. למערכת שביל ישראל באופניים אין אחריות על טיב השירות, מחירו ואחריות כלשהי. אין לנו עדיפות לנותן שרות זה או אחר. במידה ונתקלתם בבעיות או המלצות נשמח לשמוע מכם.

להגעה לעמוד נותני השירותים המלא
שם כתובת כתובת האתר אזור גאוגרפי קטגוריה
פארן אופאן מושב פארן דרום ליווי ולוגיסטיקה, מדריכי רכיבה
דנה מאיר מדרשת שדה בוקר דרום ליווי ולוגיסטיקה, אירוח ולינה
עידן ויצמן הר עמשא דרום ליווי ולוגיסטיקה
אייבקס הר ארדון 4, מצפה רמון דרום אירוח ולינה

שותפים לשביל