שביל ישראל לאופניים הוא פרויקט לאומי שמטרתו ליצור שביל רכיבה רציף לאופני הרים שיחצה את הארץ לאורכה ויחבר בין החרמון בקצה האחד לבין אילת בקצה השני. 

את הקמת השביל מובילה רשות הטבע והגנים בסיוע משרד התיירות והחברה הממשלתית לתיירות. סיועם של גופים נוספים, כמו  משרד החקלאות , המשרד להגנת הסביבה  והקרן הקיימת לישראל.

אחד היעדים החשובים שעומדים בבסיס ההחלטה להקים את השביל היא עידוד תיירות אופניים מחוץ לארץ ומתוכה. לכן,  נעשה תהליך התכנון תוך הקפדה  על מעבר ב"מיטב שיש לארץ להציע". מי שירכוב את השביל כולו יעבור בין האתרים החשובים בה ויחצה את מיטב נופיה. הוא יחווה את מגוון התרבויות וצורות הישוב שלאורכו

ייחודיותו של השביל נעוצה בעובדת היותו אחד השבילים המוסדרים הארוכים בעולם ששולט והותאם לרוכבי אופני הרים.  זהו שביל שעובר בין אתרי המורשת הקדומים ביותר בעולם ובהם האתרים הקדושים והחשובים ביותר לשלושת הדתות. הוא עובר בתוואי שיירות עתיקות ובימי רכיבה בודדים בלבד אפשר לעבור בו משלג בחרמון למדבר צחיח, מאתרים שבהם חיו אבותינו ועד מגדלי הבטון שבכרך ההומה.  אלפי שנות היסטוריה ומאות מליוני שנות גיאולוגיה.

מקטעי השביל תוכננו כך שהרכיבה בכל אחד מהם תארך עד יום (6-8 שעות) ותסתיים במקום שבו שירותי לינה ומים.  עד כה הוכשרו 300 ק"מ  מתוך התוואי המתוכנן והם מחברים ברצף את מצפה רמון אל אילת. זהו קטע של השביל אותו ניתן לרכוב ב- 8 ימי רכיבה בנופי מדבר מרהיבים וחוויתיים.   

סביב פעילות שביל ישראל לאופניים  הולכת ומתגבשת קהילת מתנדבים שתורמים מזמנם ומרצם לסלילת מקטעיו. זוהי הירתמות מרשימה ומחממת לב. תודה לכולם ולכולכם.

אני מאמין שאין כמו ללמוד על ארץ דרך הרגליים והרכיבה. אין חוויה מעצימה מהטיפוס בעליה  (לרגל) אל ירושלים, הרכיבה על שפת המכתש או השביל שעובר בהרי אילת הקשוחים.

האתר שלפניכם נבנה בסיוע מתנדבים . הוא נועד לספק, את כל המידע הדרוש כדי לצאת ולרכוב לאורכו. נשמח על משובים ותגובות כדי שנדע לשפר ולהשתפר באתר ובשביל.

אז קדימה לעלות על האופניים ולהתחיל לדווש וזכרו... השביל הוא שטומן בחובו את חוויית הכיבוש של יעד נכסף.

הלל זוסמן
מנהל פרויקט שביל ישראל לאופניים 

 

Save

Save

Save